9 Νοε 2008

Άλωσε την έδρα του Εθνικού ο Μακεδονικός...

Την πρώτη του φετινή εντός έδρας ήττα γνώρισε σήμερα ο Εθνικός Φιλιππιάδας από το Μακεδονικό. Οι "κυανόλευκοι" στο πρώτο κυρίως ημίχρονο πραγματοποίησαν τη χειρότερη φετινή τους εμφάνιση και είχαν την ατυχία να χάσουν και το Μαγκλάρα στο 14΄ που τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή με τον Πάνου. Βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 24΄ με πλασέ του Ταρασιάδη και πριν προλάβουν να αντιδράσουν, σε μια ξαφνική αντεπίθεση, ο Δημητριάδης με πλασέ πέτυχε το 0-2. Δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός και στο 52΄ ο Παλιάγκας και στο 65΄ ο Λάππας είχαν μοναδικές ευκαιρίες για να μειώσουν το σκορ και να ξαναμπεί η ομάδα στο παιχνίδι. Στο 75΄ όμως, σε μια ξαφνική αντεπίθεση, ο Μακεδονικός πέτυχε το 0-3 με πλασέ του Ταρασιάδη. Το μόνο που κατάφερε στη συνέχεια ο Εθνικός ήταν να μειώσει στο 76΄ με σουτ του Καραμπίνα.

Άριστη ήταν η διαιτησία του Κοζανίτη Ζούγρα.

ΕΘΝΙΚΟΣ:Μπαντής, Μούτας(63΄ Τσιφλίδης), Αβραμίδης (75΄ Λώλης), Παλιάγκας, Μαγκλάρας (14΄ λ.τραυμ. Πάνου), Λέντζος, Λάππας, Γκεοργκίεφ, Φλορένσιο, Καραμπίνας, Κόσουτιτς.